Slovinsko - legendárny Bled

Autor: Lucia Hlavatá | 29.9.2016 o 7:47 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  570x

Legendy o drakoch, potopených zvonoch, miesto romantických hradov a zámkov, tajuplných horských chodníčkov a smaragdovo zelených jazierok - to všetko skrýva krajina len kúsok od našich hraníc.   

Slovinsko - skvelý tip ako si vychutnať posledné teplé dni a ešte lepšie keď takýto čas padne na predĺžený víkend. Presne to sme aj využili a v piatok po robote sme si zbalili dobrú náladu a vyrazili sme smerom Bled, kam nás z Viedne viezol milý poľský párik. Cesta ubehla rýchlo a za také 4 hodiny sme už stáli pred našim penziónom, kde sa nám (v dôsledku absencie pouličného osvetlenia) naskytol krásny výhľad na nočnú oblohu, ktorú sem-tam pretínali ohnivé čiary perzeidov. 

Bled je čarovné mestečko ukryté pod vrcholmi Álp a kopcov, ktoré sa týčia všade naokolo. Je cítiť, že je vyhľadávané turistami, keďže na jednej strane jazera je hotel na hoteli, ale vždy sa dá niekde zašiť a vychutnať si raňajky na deke s krásnym výhľadom na hladinu vody a zopár kačiek plávajúcich popri vás. 

Niet divu, že táto oáza pokoja je najvyhľadávanejším miestom v Slovinsku a lákala mnohých umelcov, básnikov a inteligenciu už od nepamäti. Nachádza sa tu aj letné sídlo bývalého juhoslovanského prezidenta Tita - Vila Bled, ktorá dnes slúži ako hotel. 

Ako turistické mesto, Bled ponúka mnoho aktivít, od požičania bicyklov, supboardov, kajakov až po tradičné drevené loďky - Pletny. Takisto je tu mnoho možností na výlety po okolí, z pomedzi ktorých je veľmi známa roklina Vintgar, kde sa dá vidieť nedotknutá príroda. Z chodníku, ktorý vedie pomedzi kolmé skaly sa naskytujú krásne pohľady na priezračný potok a prechádzku ukončuje výhľad na vodopád.  

Za dychberúcim výhľadom sa dá vyjsť aj k hradu alebo na okolité kopce, z ktorých asi najznámejšia je Veľká Osojnica, kde vás hodinka šľapania obdarí naozaj krásnymi fotkami. Menej náročná, avšak s rovnako krásnym výhľadom, je túra na Ojstricu.

OSTROV LEGIEND

Neprehľadnuteľnou súčasťou Bledu je ostrov v strede jazera, z ktorého vyčnieva kostol a vysoká veža, čo len dodáva romantický nádych tomuto čarovnému miestu. A s čarovným miestom sa ako inak spájajú legendy. Jedna z nich tvrdí, že tento ostrov vo svojom chráme obývala Živa - slovanská bohyňa lásky. Neskôr bol chrám prestavaný na kresťanský kostol a dodnes slúži ako vysnené miesto na sľúbenie si večnej lásky. Ženích však musí byť v dobrej kondícii, keďže by mal svoju nevestu vyniesť po 99 schodoch vedúcich ku kostolu, a keby sa mu to málilo, može si ešte vybehnúť na vrchol veže a zazvoniť si trikrát na zvon splnených želaní.

A prečo zvon splnených želaní? Jeho príbeh vysvetľuje ďalšia legenda o mladej vdove, ktorej manžela zavraždili a telo hodili do jazera. Vo veľkom zármutku vdova pozbierala všetko svoje zlato a striebro a dala z nich odliať zvon ako pamiatku svojmu milému. Zvon však nikdy nedorazil na ostrov, keď sa počas búrky spolu s ľoďkou, ktorá ho prevážala, potopil na dno jazera. Vdova sa potom rozhodla odísť do Ríma, kde zasvätila svoj život kláštoru. Neskôr sa o jej smutnom príbehu dozvedel pápež, ktorý dal vyrobiť nový zvon a na jej pamiatku ho venoval Bledu.   

ZÁKUSOK KREMŠNITA

Je takmer povinnosťou ochutnať symbol Bledu, tamojšiu Kremšnitu (po našom krémeš).  Jeho príbeh siaha až do roku 1953, keď sa zrodil v kaviarni miestneho hotela Park, kde Ištván Lukačevič, vtedajší šéfcukrár, vyskúšal mnoho verzií receptov, až kým dosiahol sladkú krémovú dokonalosť. Dodnes sa pri výrobe kremšnity používa tento originálny recept. 

Pravdupovediac, v tomto rozprávkovom mieste by sa dalo zostať oveľa dlhšie, nás ale čakali ďalšie legendy v hlavnom meste Slovinska - Ľjubljane.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?