Slovinsko - legendárny Bled

Autor: Lucia Hlavatá | 29.9.2016 o 7:47 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  625x

Legendy o drakoch, potopených zvonoch, miesto romantických hradov a zámkov, tajuplných horských chodníčkov a smaragdovo zelených jazierok - to všetko skrýva krajina len kúsok od našich hraníc.   

Slovinsko - skvelý tip ako si vychutnať posledné teplé dni a ešte lepšie keď takýto čas padne na predĺžený víkend. Presne to sme aj využili a v piatok po robote sme si zbalili dobrú náladu a vyrazili sme smerom Bled, kam nás z Viedne viezol milý poľský párik. Cesta ubehla rýchlo a za také 4 hodiny sme už stáli pred našim penziónom, kde sa nám (v dôsledku absencie pouličného osvetlenia) naskytol krásny výhľad na nočnú oblohu, ktorú sem-tam pretínali ohnivé čiary perzeidov. 

Bled je čarovné mestečko ukryté pod vrcholmi Álp a kopcov, ktoré sa týčia všade naokolo. Je cítiť, že je vyhľadávané turistami, keďže na jednej strane jazera je hotel na hoteli, ale vždy sa dá niekde zašiť a vychutnať si raňajky na deke s krásnym výhľadom na hladinu vody a zopár kačiek plávajúcich popri vás. 

Niet divu, že táto oáza pokoja je najvyhľadávanejším miestom v Slovinsku a lákala mnohých umelcov, básnikov a inteligenciu už od nepamäti. Nachádza sa tu aj letné sídlo bývalého juhoslovanského prezidenta Tita - Vila Bled, ktorá dnes slúži ako hotel. 

Ako turistické mesto, Bled ponúka mnoho aktivít, od požičania bicyklov, supboardov, kajakov až po tradičné drevené loďky - Pletny. Takisto je tu mnoho možností na výlety po okolí, z pomedzi ktorých je veľmi známa roklina Vintgar, kde sa dá vidieť nedotknutá príroda. Z chodníku, ktorý vedie pomedzi kolmé skaly sa naskytujú krásne pohľady na priezračný potok a prechádzku ukončuje výhľad na vodopád.  

Za dychberúcim výhľadom sa dá vyjsť aj k hradu alebo na okolité kopce, z ktorých asi najznámejšia je Veľká Osojnica, kde vás hodinka šľapania obdarí naozaj krásnymi fotkami. Menej náročná, avšak s rovnako krásnym výhľadom, je túra na Ojstricu.

OSTROV LEGIEND

Neprehľadnuteľnou súčasťou Bledu je ostrov v strede jazera, z ktorého vyčnieva kostol a vysoká veža, čo len dodáva romantický nádych tomuto čarovnému miestu. A s čarovným miestom sa ako inak spájajú legendy. Jedna z nich tvrdí, že tento ostrov vo svojom chráme obývala Živa - slovanská bohyňa lásky. Neskôr bol chrám prestavaný na kresťanský kostol a dodnes slúži ako vysnené miesto na sľúbenie si večnej lásky. Ženích však musí byť v dobrej kondícii, keďže by mal svoju nevestu vyniesť po 99 schodoch vedúcich ku kostolu, a keby sa mu to málilo, može si ešte vybehnúť na vrchol veže a zazvoniť si trikrát na zvon splnených želaní.

A prečo zvon splnených želaní? Jeho príbeh vysvetľuje ďalšia legenda o mladej vdove, ktorej manžela zavraždili a telo hodili do jazera. Vo veľkom zármutku vdova pozbierala všetko svoje zlato a striebro a dala z nich odliať zvon ako pamiatku svojmu milému. Zvon však nikdy nedorazil na ostrov, keď sa počas búrky spolu s ľoďkou, ktorá ho prevážala, potopil na dno jazera. Vdova sa potom rozhodla odísť do Ríma, kde zasvätila svoj život kláštoru. Neskôr sa o jej smutnom príbehu dozvedel pápež, ktorý dal vyrobiť nový zvon a na jej pamiatku ho venoval Bledu.   

ZÁKUSOK KREMŠNITA

Je takmer povinnosťou ochutnať symbol Bledu, tamojšiu Kremšnitu (po našom krémeš).  Jeho príbeh siaha až do roku 1953, keď sa zrodil v kaviarni miestneho hotela Park, kde Ištván Lukačevič, vtedajší šéfcukrár, vyskúšal mnoho verzií receptov, až kým dosiahol sladkú krémovú dokonalosť. Dodnes sa pri výrobe kremšnity používa tento originálny recept. 

Pravdupovediac, v tomto rozprávkovom mieste by sa dalo zostať oveľa dlhšie, nás ale čakali ďalšie legendy v hlavnom meste Slovinska - Ľjubljane.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?